poniedziałek, 21 marca 2011

Wiosna

JUŻ WIOSNA
        Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada tradycyjnie na 21 marca. Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie gdy Słońce "przekracza" równik. Ma to miejsce 20 lub 21 marca. W 2011 roku wiosna astronomiczna rozpoczyna się 20 marca punktualnie o godzinie 23:21 UTC, a więc w Polsce rozpocznie się  21 marca o godzinie 00:21 czasu polskiego(CET).
        Astronomiczna wiosna kończy się letnim przesileniem z
20 na 21 czerwca. Ostatni dzień wiosny kalendarzowej to 21 czerwca, a 22 czerwca - rozpoczyna się kalendarzowe lato. Pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia. Dzień ten przez wieki miał ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie "Jare" - Święto  Matki Ziemi jedno z najważniejszych świąt w roku - okazja, aby podziękować za odradzające się po zimie życie i prosić o dobre plony. Jest to symboliczne pożegnanie Zimy, zła i śmierci. Niektóre z  dawnych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. Malowanie jajek, czy śmigus-dyngus utożsamiane dzisiaj raczej z Wielkanocą związane są z obrzędami prastarych Słowian. Jajko było symbolem życia, a oblewanie dziewczyn wodą  symbolizowało  oczyszczenie.
        Do  zwyczajów związanych z przywitaniem pierwszego dnia wiosny, zapisało się  już tradycyjne uciekanie uczniów z zajęć lekcyjnych, czyli wagary, które  w ten jeden dzień w roku spotykają się z pobłażliwością wśród nauczycieli.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz